8. schůze Senátu PČR – výhra norků a lišek, prohra občanů (zákon o posuzování vlivu na životní prostředí)

Právě proběhlé schůzi dominoval, zájmem veřejnosti i mediálně, zákaz kožešinových farem. K tomuto tématu jsem dostal přes 200 emailů, na jednání Senátu k němu diskutovalo snad 20 senátorů. Chov kožešinových zvířat jistě nepatří do 21. století, ale ať se na mne nikdo nezlobí, za mnohem důležitější považuji, v jakých životních podmínkách žijí nebo budou žít lidé.

Bohužel, schválením novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) mají občané zase o kousek méně možností ovlivnit životní prostředí, ve kterém žijí. Novela totiž zvýšila limity, od kterých budou stavby posuzovány z hlediska vlivu na životní prostředí (počet parkovacích míst, rozloha stavebního záměrů…). Po zásadním omezení účasti veřejnosti ve stavebním zákoně se tak budou moci občané vyjádřit k ještě menšímu množství stavebních záměrů. Proti expanzi developerů tak občany budou moci hájit pouze obce, což v mém volebním obvodě, na Praze 11,15 i 22, při současné konstelaci obsazení radnic bohužel nefunguje a fungovat minimálně do komunálních voleb nebude. Všechny tyto MČ jsou atakovány desítkami stavebních záměrů, které radnice přes nesouhlas občanů většinou akceptují.

Při jednání jsem předložil čtyři pozměňovací návrhy, které by rozšířily účast veřejnosti a snížily limity staveb, při kterých by se povinně posuzovaly dopady na ŽP. Bohužel pro ně hlasovalo pouze 14 senátorů. Novela pak byla schválena většinou, když proti přijetí hlasovali pouze tři senátoři. Byl jsem jedním z nich.

Pozměňovací návrhy, které bohužel nebyly přijaty:

 

 

Sdílejte prosím článek

Napsat komentář