Pohyb cyklistů po silnicích bude bezpečnější

Po mnoha měsících odkladů prošla Poslaneckou sněmovnou novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která mj. určuje povinnost řidičům předjíždět cyklisty s minimálním odstupem 1,5 m. Jsem rád, že jsem ke schválení zásadně přispěl svým pozměňovacím návrhem. Tím se podařilo snížit původně drakonické sankce za nedodržení odstupu z původních 10 000 Kč a zákazu řízení na 6-12 měsíců na pokutu do 2000 Kč. Jsou tak vyřešeny nejsilnější námitky odpůrců tohoto opatření.
Proč jsem tolik bojoval o uzákonění bezpečného odstupu? Nehody při předjíždění cyklistů jsou velmi časté. Nebezpeční jsou jak nezodpovědní řidiči, kteří se snaží „natlačit“ mezi cyklistu a auto v protisměru, tak i např. tlaková vlna při těsném předjíždění kamionů. Předjíždění s příliš malým odstupem je nebezpečné i kvůli orientaci řidičů, kteří nejedou přímo za cyklistou. Ti kvůli vozidlu před sebou, které při předjíždění cyklisty téměř nevybočí ze svého směru, vidí cyklistu až v momentě, kdy jsou od něj ve velmi krátké vzdálenosti. Proto mnohdy nemusí stihnout včas adekvátně reagovat.
Při svých vyjížďkách na kole už od jara vnímám, že mne řidiči objíždějí větším obloukem a jsou ochotni v nepřehledných úsecích jet i chvíli za mnou. Je tedy zřejmé, že odstup od cyklistů začal být díky medializaci respektován mnohem dříve, než byl uzákoněn. Dávno před schválením zákona totiž vešlo v obecnou známost, že se toto opatření připravuje. Rád bych dodal, že je povinný odstup s pozitivním výsledkem už léta praktikován v mnoha zemích EU.
V novele byla schválena i možnost jednoduššího odstranění vraků z účelových komunikací a poskytovatelům domácí zdravotní péče stát umožní po nezbytně nutnou dobu stát s autem na zákazu.

Showing 1 reaction

Please check your e-mail for a link to activate your account.
  • Ladislav Kos
    published this page in Novinky 2021-09-26 12:37:26 +0200