Senát schválil energetický zákon

V Senátu jsme 20. září 2022 schválili energetický zákon. Ten umožní zastropovat ceny elektrické energie a plynu. Konkrétní ceny a termíny stanoví vláda ve svém nařízení. Při této příležitosti jsem položil náměstkovi ministra průmyslu a obchodu několik otázek, které jsem od občanů dostal v průběhu kontaktní kampaně. Zde jsou jeho odpovědi:

● V úsporném tarifu bude v letošním roce vyplaceno cca 4 tis. Kč na odběrné místo (domácnost) formou snížení záloh nebo vyúčtování spotřeby elektrické energie (náklady celkem 17 mld. Kč).

● Úsporný tarif pro rok 2023 byl zrušen, nahradí ho zastropování cen.

● Centrální teplo pro bytové domy, které dodávají teplárny, NEBUDE dotováno. Pouze plynové kotelny budou mít zastropovanou cenu plynu, kotelny na ostatní paliva (uhlí, topný olej, štěpka…) nebudou nijak dotovány.

● Co se týče ceny tepla dodávaného do bytových domů na Prahu 11, Prahu 15 a Prahu 22, předpokládá se navýšení ceny od ledna nebo prosince o cca 30 % z důvodu navýšení ceny uhlí a emisních povolenek.

Zdrojem pro státní dotování cen by měla být solidární (mimořádná, válečná) daň a dividenda z hospodaření firmy ČEZ. Další detaily budou upřesněny v nařízení vlády na jejím jednání 5. 10. 2022.

Věřím, že se nám společně podaří překonat toto složité období s vysokými cenami energií. Pokud budete mít jakékoli dotazy na dané téma, včetně dotazů na možnosti finanční pomoci, neváhejte se na mne obrátit.

Showing 1 reaction

Please check your e-mail for a link to activate your account.
  • Ladislav Kos
    published this page in Aktuality 2022-09-22 10:15:37 +0200

get updates

Liquid syntax error: Error in tag 'subpage' - No such page slug