Zdanění církevních restitucí jako politický obchod

Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu jednoznačně navrhl Senátu PČR zamítnout návrh zákona, kterým by mělo dojít ke zdanění církevních restitucí. Já jsem pak na toto téma hovořil v Událostech, komentářích na ČT24 v senátním duelu s kolegou Peterem Kolibou z ANO. I když jsme se oba shodli na tom, že hlavním problémem je to, že s tímto návrhem přišli poslanci za KSČM, v další kritice byl můj kolega již opatrnější. Není divu, když právě ANO potřebuje tento politický handl k tomu, aby se s ČSSD udrželo u moci.

Nic jiného za tím totiž nevidím. Není však přípustné, aby se v právním státě právo ohýbalo tak, jak to vyhovuje vládnoucí koalici, která si jinak není schopná najít většinovou podporu v Poslanecké sněmovně.

Schválením návrhu zákona by došlo k narušení legitimního očekávání, v roce 2012 sedmnáct církví podepsalo se státem nějakou dohodu, kde bylo zdanění vyloučeno a stát najednou přichází s tím, že to bude jinak. To je ústavně nekomfortní. Argument, že církevní restituce byly předražené, nestačí na to, aby stát tímto způsobem narušil právní jistoty, kterých má být garantem. A to už vůbec ne v případě, kdy to není schopný doložit žádnou analýzou s přesnými čísly, pouhé tvrzení nestačí. Nemluvě o tom, že musíme přihlížet i k tomu, že byly vráceny nejenom majetky, ale že stát s tímto majetkem čtyřicet let hospodařil, tudíž ty náhrady byly celkem pregnantně vyčísleny.

Pokud by vás duel zajímal celý, můžete si ho pustit zde:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594/ 

Be the first to comment

Please check your e-mail for a link to activate your account.

get updates

Liquid syntax error: Error in tag 'subpage' - No such page slug